وقتی در محل کار خود هستید، احتمالا بیشتر وقت خود را پشت میز می‌گذرانید. به همین دلیل، انتخاب میز مناسب برای فضاهای اداری یا برای دفاتر کارمندان یا همکاران، بسیار مهم است. چگونه تصمیم می‌گیرید که بهترین میز اداری برای کارمندان مختلف چیست؟ در واقع وقتی نوبت به انتخاب میز اداری می‌رسد، گزینه‌های زیادی وجود دارد؛ همین تنوع در گزینه‌ها، تا حدودی انتخاب‌ را برایتان مشکل می‌کند. با تحقیق در مورد مارک‌ها و سبک‌های مختلف، خواندن نقد و بررسی و درخواست توصیه از همکاران، می‌توانید در مسیر درست قرار بگیرید. داشتن میز کار مناسب می‌تواند به بهبود بهره‌وری، کارایی و راحتی در دفتر شما کمک کند. پس می‌توانید قبل از خرید میز اداری مدنظرتان، این راهنما را مطالعه کرده تا بهترین انتخاب را برای دفاتر کاری خود داشته باشید.

تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

قبل از انتخاب میز اداری پاسخ به این پرسش‌ها را فراموش نکنید

آیا این میز به راحتی در دفتر کارتان قرار می‌گیرد؟

آیا می‌توانید این میز را با بودجه‌ای که اختصاص داده اید خریداری کنید؟

آیا خرید و فضای مورد نیاز برای صندلی‌های اداری همراه را در نظر گرفته ‌اید؟

آیا اندازه و شکل میز با فضای مدنظرتان مطابقت دارد؟

قبل از خرید میز کار جدید، به این نکات توجه داشته باشید

توجه به ابعاد و چیدمان فضای اداری

فضای مورد نظر برای میز کاریتان را اندازه گیری کنید. دانستن ابعاد می‌تواند هنگام انتخاب نوع میز مهم باشد؛ زیرا میز خریداری شده باید متناسب با  فضای کاریتان باشد. درها و راه پله‌ها را اندازه گیری کنید؛ تا مطمئن شوید میز کار در مرحله اول به دفتر کار شما راه پیدا می‌کند. علاوه بر این، مهم است که بدانید میز کار جدیدتان در کجا قرار می‌گیرد. شما می‌توانید در مناطقی که بازدید‌کننده یا مشتری به دفتر مراجعه می‌کند، یک میز اداری کاملا جدید انتخاب کنید. خرید میز اداری دست دوم برای اتاق‌های پشتی یا مکان‌هایی که بازدیدکنندگان ممکن است آن‌ها را نبینند، کاملا مناسب است.

 

تصویر1 (مدل‌ شیک و جذاب میز اداری)
تصویر1 (مدل‌ شیک و جذاب میز اداری)

 

هزینه یا بودجه

هنگامی که اندازه گیری‌های فضای مورد نیاز برای میز اداری جدیدتان را تعیین کردید؛ وقت آن است که به بودجه مبلمان اداری خود نگاه کنید. تعیین تعداد میزهای مورد نیاز و سبک‌های مورد علاقه‌تان در تعریف بودجه تا حدودی به شما کمک می‌کند. میزهای با کیفیت بالا در طیف گسترده‌ای از قیمت در دسترس هستند. با تعیین بودجه خود قبل از شروع انتخاب میزهای اداری، می‌توانید انتخاب خود را محدود کنید تا به شما کمک کند میز ایده‌آل‌تان را پیدا کنید.

سبک مبلمان اداری

بعد از اینکه فضای موردنظر برای میز کاری و میزان هزینه مصرفی را تعیین کردید، از سبک و طرح میز و تناسب آن با دکوراسیون اداری خود غافل نشوید.

آیا شما دکوراسیون اداری کلاسیک را ترجیح می‌دهید یا تمایل دارید دفتر کاریتان به سبک مدرن طراحی و چیدمان کنید؟

در نظر گرفتن کل سری مبلمان اداری که خریداری می‌کنید اهمیت بسزایی دارد. بسیاری از میزهای کاری، بخشی از یک سری هستند. پس در انتخاب خود دقت کنید. میز کاری شما می‌تواند توسعه دهنده حرفه، شخصیت کاری و برند تجاری‌تان باشد. بنابراین گزینه‌ای را انتخاب کنید که انگیزه شما را برای ساعت‌ها نشستن جهت انجام امور دفتریتان افزایش دهد.

ویژگی‌های مورد انتظار

آیا به فضای نگه‌داری وسایل شخصی در داخل میز احتیاج دارید؟ فضای مربوط به فایل‌ها، صفحه کلید‌ها، لپ تاپ، بلندگو‌ها یا تصاویر چطور؟

کشو صفحه کلید، کشوهای کناری، کشوهای دارای قفل و منافذ عبور کابل‌ها از ویژگی‌های مهمی هستند، که نباید از آن‌ها غافل شد. درک نحوه استفاده از میز مهم است. بیشتر صاحبان مشاغل به چیزهایی بیش از یک سطح خالی احتیاج دارند. هر اداره و هر کارمند نیازهای متفاوتی دارند. برخی از افراد به میز کار کوچک احتیاج دارند؛ زیرا کار آن‌ها بیشتر روی کامپیوتر انجام می‌شود. برخی از کارمندان برای انجام کارهای اداری، بررسی پرونده‌ها و… به سطح بزرگ‌تر و فضای بیشتری نیاز دارند. پس نوع میز کاریتان را متناسب با نیازها و ویژگی‌های مدنظرتان بررسی و انتخاب کنید.

کاربردی و انعطاف پذیر بودن محصول

دو فاکتور انعطاف‌پذیری و عملکردی بودن محصولات اداری را حتما باید به خاطر داشته باشید؛ به ویژه در بخش‌های پرتردد یا در فضاهای اداری که چندین کارمند ممکن است از یک میز مشترک استفاده کنند.

آسایش

اگر شما یا کارمندانتان یک روز کامل کاری را به طور مداوم پشت میز می‌گذرانید، توجه به آسایش و راحتی حین انجام کار بسیار مهم است. یک میز کار راحت به شما کمک می‌کند، تا خستگی ناشی ازساعت‌ها پشت میز نشستن و انجام امور اداری به یک مسئله تبدیل نشود. علاوه بر این انتخاب یک میز اداری ایده‌آل، کارمندانتان را از درد گردن، مچ و کمر در امان نگه می‌دارد.

 توجه به دوام محصول

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که ممکن است ذهنتان را درگیر کند؛ شاید این نکته باشد که دوام سطح میز کاری چقدر است؟ آیا میز انتخابی در معرض آب، آسیب ناشی ازخراشیدن یا نوشتن مقاومت کافی را از خود نشان می‌دهد؟ با داشتن آگاهی در این زمینه می‌توانید بهترین سطح را برای نیازهای خاص خود انتخاب کنید و با خرید محصولات با دوام و با ماندگاری بیشتر در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

ابعاد میز اداری را بشناسید

شما می‌توانید میز را بر اساس عرض آن انتخاب کنید تا متناسب با فضای کاریتان باشد. میزهای اداری براساس عرض به سه دسته تقسیم می‌شوند:

میز اداری کوچک

اگریک میز کار را برای محیط‌هایی با محدودیت فضایی می‌خواهید، ممکن است ترجیح دهید تا میزهای کوچک‌تر با عرض کمتر از 40 اینچ ( هر اینچ معادل 5/2 سانتی‌متر) را انتخاب کنید . اگرچه آن‌ها دارای سطح بسیار کوچکتری نسبت به سایرگزینه‌ها هستند، اما فضای اتاق را باز و جادار نگه می‌دارند.

میز اداری متوسط

عرض آن‌ها بین 40 تا 60 اینچ است. بنابراین میزهایی با اندازه استاندارد هستند؛ که تقریبا متناسب با هر سبک و اندازه‌ای از فضای کاری طراحی شده‌اند.

میز اداری بزرگ

میزهای بزرگ با عرضی بیش از 60 اینچ، مناسب فضاهای بزرگ و محیط‌های کاری شلوغ هستند. میزهای بزرگ همچنین دارای فضاهای نگه‌داری بیشتر مانند کشوها و قفسه‌ها نسبت به سایزهای دیگر هستند.

 

تصویر 2 (جدیدترین مدل‌ میز اداری سایز بزرگ)
تصویر 2 (جدیدترین مدل‌ میز اداری سایز بزرگ)

 

آشنایی با اشکال مختلف میزهای اداری

میز اداری مستطیلی

میزهای استاندارد مستطیل شکل که یکی از مدل ‌های پرمتقاضی در بازار ملزومات اداری هستند و تقریبا برای هر دفتر کاری با هر نوع طراحی می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

 

تصویر 3 ( نمونه میز اداری مستطیلی شکل)
تصویر 3 ( نمونه میز اداری مستطیلی شکل)

 

میز دارای L شکل

میزهای L شکل در دفاتر کاری به منظور ایجاد حداکثر فضای مورد استفاده از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. این مدل از میز‌ها را می‌توانید برای آن دسته از کارکنانی که برنامه کاری پر مشغله‌ای دارند، یا حتی برای استفاده دو کارمند که کار مرتبط باهم را انجام می‌دهند انتخاب کنید.

 

تصویر 4 (طراحی جذاب میز اداری L شکل)
تصویر 4 (طراحی جذاب میز اداری L شکل)

 

میز اداری گوشه‌ای (زاویه‌دار)

شاید برای بخشی از فضای کار که می‌خواهید میز اداریتان را قرار دهید، یک میز L شکل خیلی بزرگ به نظر برسد و فضای زیادی را اشغال کند؛ پس بهتر است به سراغ میزهایی با سبک گوشه مثلثی بروید. این مدل از میزها برای استفاده در گوشه یک اتاق طراحی شده اند و در جایی که دو دیوار به هم می‌پیوندد کاملا لود می‌شوند. این نوع میز با میز L شکل متفاوت است؛ زیرا کاربر قرار است در گوشه گرد میز بنشیند نه در یکی از کناره‌ها!

 

تصویر 5 ( نمونه میز اداری گوشه‌ ای برای فضا‌های کم)
تصویر 5 ( نمونه میز اداری گوشه‌ ای برای فضا‌های کم)

 

میز اداری U شکل

این سبک از میزهای اداری بیشترین فضا را اشغال می‌کنند. در عین حال فضای زیادی را برای نگه‌داری وسایل جانبی ارائه می‌دهند. بنابراین می‌توانید فضای زیادی برای بایگانی و وسایل کمکی داشته باشید. میزهای U شکل معمولا بسیار بزرگ هستند، اما انواع فشرده آن‌ها هم موجود است.

 

تصویر 6 ( طراحی شیک و جذاب میز اداری U شکل)
تصویر 6 ( طراحی شیک و جذاب میز اداری U شکل)

 

نگاهی گذرا به انواع مختلف میز های اداری با جنس‌های متفاوت

شما می‌توانید میز اداری از جنس چوب، شیشه و فلز را در طیف گسترده‌ای از طرح‌ها و سبک‌ها پیدا کنید. میزها از مواد مختلفی ساخته شده اند. اما شما گزینه‌ای را انتخاب کنید، که متناسب با نیازهای شما و دفتر کاریتان باشد.

میز اداری چوبی

سطوح چوبی سنتی‌ترین سبک طراحی را ارائه می‌دهند. گرچه اغلب سطح رویه میز کاملا چوبی است، اما قاب‌های فلزی نیز می‌توانند با آن همراه شوند. برای ساخت انواع میزهای کلاسیک، چوب درختان گیلاس، بلوط، افرا، ماهون و گردو بهترین گزینه هستند؛ که رنگ آن‌ها از خاکستری روشن تا قرمز تیره است. ماندگاری میز‌های چوبی بیشتر از سایر مواد است. از چوب و تخته سه لا در ساخت میزهای اجرایی استفاده می‌شود.

 

تصویر 7 ( جدیدترین مدل میز اداری چوبی)
تصویر 7 ( جدیدترین مدل میز اداری چوبی)

 

میز اداری فلزی

میزهای فلزی با مقاومت در برابر لکه‌ها و خراش‌ها، که اغلب با یک میز طراحی شده از جنس شیشه جفت می‌شوند؛ ظاهری مدرن به دفتر کاریتان می‌بخشند. تمیز کردن میزهای فلزی آسان است و دوام و ماندگاری بالایی از خود نشان می‌دهند. با این حال میزهای کاملا فلزی را نمی‌توانید پیدا کنید، چون اکثر آن‌ها دارای روکش چوبی یا شیشه‌ای هستند و فقط از چارچوب فلزی برای پایداری و زیبایی ظاهری استفاده می‌شود.

 

تصویر 8 ( شیک ترین مدل میز اداری فلزی همراه با شیشه)
تصویر 8 ( شیک ترین مدل میز اداری فلزی همراه با شیشه)

 

 میز اداری از جنس لمینت و کامپوزیت‌ها

اگرچه می‌توان لمینت را به گونه‌ای ساخت که به نظر دارای دانه‌های چوب واقعی باشد؛ اما در واقع از نوعی تخته خرده چوب ساخته می‌شود. میزهایی که دارای سطح لمینت هستند، برای دفاتر پر رفت و آمد ایده آل هستند. زیرا لمینت به راحتی خراشیده نمی‌شود و تمیز کردن و نگه‌داری از آن‌ها آسان است. میزهایی با جنس لمینت گزینه‌های مقرون به صرفه‌ای برای مشاغل با بودجه محدود هستند.

 

تصویر 9 (استفاده از لمینت در طراحی میز اداری)
تصویر 9 (استفاده از لمینت در طراحی میز اداری)

 

میز اداری شیشه‌‌ای

سطوح شیشه‌ای با ظاهر شفاف خود ظاهری مدرن و زیبا به میز‌های اداری می‌بخشند. میزهای شیشه‌ای که اغلب از نظر تمیز کردن، نگه‌داری و جابجایی گزینه بهتری هستند؛ در اشکال و سبک‌های مختلف یافت می‌شوند. در مورد میزهای شیشه‌ای، سطح کار معمولا از شیشه‌های ضخیم ساخته می‌شود و ظاهر کلی میز با چارچوب فلزی تکمیل می‌گردد. اگرچه شیشه سریعا تمیز می‌شود، اما اثر انگشت را براحتی نشان می‌دهد. اگر یک روکش شیشه‌ای مطلق نمی‌خواهید، سطوح چوبی با منبت‌کاری‌های شیشه‌ای گزینه مناسبی هستند.

 

تصویر 10 ( شیک ‌ترین مدل میز اداری از جنس شیشه)
تصویر 10 ( شیک ‌ترین مدل میز اداری از جنس شیشه)

 

میزهای اداری محبوبی که می‌توانید هنگام خرید به آن‌ها توجه کنید

میز تحریر

ازهر میزی می‌توان برای نوشتن استفاده کرد. اما میز تحریر دارای یک سطح بزرگ و واضح است که فضای زیادی برای لپ تاپ یا کامپیوتر، کاغذ و سایر ابزارهای نوشتاری در اختیار شما قرار می‌دهد. میز تحریر در طراحی بسیار ساده است. از ویژگی‌های محبوب این محصول می‌توان به کشو صفحه کلید و کشوهای جانبی اشاره کرد.

 

تصویر 11 ( نمونه شیک میز تحریر)
تصویر 11 ( نمونه شیک میز تحریر)

 

میز اجرایی

مدیر یک شرکت یا مجموعه غالبا نقش‌های زیادی را بر عهده دارد؛ پس میز کارش هم باید چنین باشد. میز اجرایی باید متناسب با نیازها و ظاهر شرکت شما باشد. بسیاری از میزهای اجرایی برای افزایش فضای خود، دارای کشوها، فضاهای ذخیره‌سازی مختلف و مناطقی برای سازماندهی چندین کابل و سیم برق هستند.

 

تصویر 12 ( طراحی جذاب میز اجرایی)
تصویر 12 ( طراحی جذاب میز اجرایی)

 

میز کامپیوتر

از میز کامپیوتر برای نگهداری همه موارد ضروری رایانه شما مانند لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی، چاپگر و اسکنر در یک فضای مشخص استفاده می‌شود. از ویژگی‌های اصلی این میز‌ها می‌توان به قفسه‌های قابل جدا شدن، کشو پرونده‌ها، کشوهای جانبی و شارژرهای داخلی اشاره کرد.

 

تصویر 13 (طراحی شیک و زیبا میز کامپیوتر)
تصویر 13 (طراحی شیک و زیبا میز کامپیوتر)

 

میز ایستاده

میز ایستاده برای کسانی مفید است که ساعت‌های مداوم را پشت میز کار خود می‌گذرانند. داشتن یک میز ایستاده به کارکنان شما این امکان را می‌دهد که در طول روز در حالت نشسته و ایستاده وظایف خود را انجام دهند. ضمنا ایستادن در حین کار می‌تواند به سلامتی کمک کند و باعث افزایش بهره‌وری کارکنان شود. یکی از ویژگی‌های اصلی میز ایستاده، قابلیت تنظیم ارتفاع آن است. برخی از میزها دارای بالابر دستی هستند و برخی دیگر را می‌توان به صورت الکترونیکی کنترل کرد.

 

تصویر 14 ( شیک ‌ترین مدل میز ایستاده در دفاتر اداری)
تصویر 14 ( شیک ‌ترین مدل میز ایستاده در دفاتر اداری)

 

سخن آخر

در این مقاله نکات مهم در خرید میز اداری را با هم بررسی کردیم. پینشهاد می‌کنیم در انتخاب میز کاری خود علاوه بر طرح، مدل و جنس، به هماهنگی میز مد‌نظرتان با چیدمان فضای اداری خود توجه داشته باشید. سعی کنید با توجه به نکات، بهترین و کارآمدترین میز اداری را انتخاب کنید؛ تا در فضایی شیک‌تر و با راندمان کاری بهتر نسبت به قبل به فعالیت خود ادامه دهید.

از تجربیات خرید میز اداری برایمان بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *